WMS prináša výhody pre celú firmu
Ešte nemáte WMS – systém na riadenie skladu? Prečítajte si o výhodách, ktoré toto riešenie prináša. Toky materiálu, komponentov či výrobkov stále ešte v mnohých podnikoch fungujú na princípe obehu papierových vychystávacích alebo zaskladňovacích listov, identifikácia lokácií prebieha pomocou slovného popisu tovaru, atď. Takýto systém môže v malých skladoch s obmedzeným počtom artiklov celkom spoľahlivo dlhodobo fungovať. Pokiaľ však počet artiklov, lokácií či proste objem tovaru rastie, je potrebné využiť efektívnejšie riešenie riadenia skladu pomocou systému riadeného skladu, resp. systému pre riadenie skladu (Warehouse Management System – WMS).
Vo firmách, ktoré nepoužívajú WMS, vzniká veľa skrytých nákladov, o ktorých zodpovední pracovníci ani často nevedia. Veď sa skúste opýtať vašich skladníkov (alebo ich chvíľku pozorovať), koľko času strávia hľadaním určitého tovaru. Určite budete prekvapení.
Implementácia WMS prináša výhody celej firme. Znamená pre ňu „upokojenie“. Všetci sa môžu spoľahnúť na jednotné informácie. To, čo je fyzicky v sklade, je aj v systéme. Na správne fungovanie skladu a skladových procesov je nutné v každom okamihu poznať presné umiestenie akejkoľvek jednotky, ktorá sa v tom čase nachádza v sklade. Inak by vznikol veľký problém – pracovníci, ktorí vychystávajú tovar, by ho nemohli v sklade nájsť, prípadne by mohlo dôjsť k zámene tovaru pre zákazníka.
Výhoda nasadenia WMS je teda jasná – firma vyrobí a vyexpeduje viac výrobkov či tovaru s rovnakými nákladmi, teda s rovnakým počtom ľudí a rovnakými skladovacími priestormi. Všeobecne platí pravidlo, že firmám, ktoré majú WMS, sa na trhu darí. Rastú a už nepotrebujú riadiť toky materiálu s využitím papierov, excelovských súborov a s informáciami, ktoré ľudia držia v hlavách.
Myslíte si, že WMS sa pre vašu firmu nehodí? Opak je pravdou. Prehľad o dianí v sklade chce mať každý, aby mohol zrýchliť procesy či nemať „umŕtvené“ peniaze v zásobách. Aj keď sa cena WMS pohybuje zväčša v desiatkach tisíc eur, dnes už prakticky nie je potrebná žiadna investícia. Preto už je k dispozícii riešenie, ktoré za určitý mesačný poplatok poskytne zákazníkovi kompletné WMS, ktoré funguje v cloude. Teda systém na riadenie skladu je už naozaj pre každého.
Ak sa však spoločnosť rozhodne pre kúpu WMS, tak je nutná kompletná analýza, v ktorej sa zistí, či dané WMS je možné v spoločnosti použiť, keďže implementácia systému si často krát vyžaduje zmenu procesov v sklade, a stáva sa, že spoločnosti nie sú ochotné zmeniť svoje procesy. Návratnosť investície sa sleduje pomocou ROI (return of investment – návratnosť investície). Je treba mať na vedomí, že implementácia WMS nie je len o zakúpení softvéru. Zo skúseností sa návratnosť investície pohybuje od 6 do 18 mesiacov.
Trendom v oblasti WMS je kombinácia optimálneho množstva rôznych technológií, ktoré spolu dokážu komunikovať, napr. koncept, ktorý neposiela skladníka za tovarom, ale tovar priváža ku skladníkovi. Z bežne používaných technológií ide najmä o automatické zakladače, dopravníky, manipulačnú techniku, regály, Pick by Light, Pick by Voice, RFID. Ďalším smerom do budúcnosti je integrácia celého dodávateľsko-odberateľského reťazca. Firmy premýšľajú, ako lepšie a rýchlejšie komunikovať so svojimi dodávateľmi. Je nutné s nimi informácie zdieľať, napríklad pomocou portálových riešení.
Dodávatelia sú potom schopní dodávať v menších dávkach, častejšie, poskytovať informácie o stave objednávky alebo značiť tovar etiketami, ktoré môže odberateľ interne používať.
Čo sa týka technológie WMS, tak predpokladaný je len stúpajúci trend. Výskyt nových technológií má stúpajúci trend vo všetkých oblastiach a distribučné sklady nie sú výnimkou. Časom každý jeden sklad bude nútený prejsť z papierovej formy na elektronickú.